Aktualność

16
sierpnia 2017

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku w Gdyni zostanie uruchomiona usługa car sharingu czyli samochodów współdzielonych - obiecują władze Gdyni. 

Prace nad uruchomieniem car-sharingu w Gdyni trwają od początku 2017 roku. Przy projekcie pracują sąsiadujące samorządy Gdańska, Sopotu, Rumi, Redy, Wejherowa i Pruszcza Gdańskiego. Inicjatorem wprowadzenia nowej usługi komunikacyjnej jest Gdynia, która planuje wdrożyć car sharing w mieście jeszcze w tym roku. 

– Mamy jednak wielką nadzieję, że uda się nam wprowadzić usługę samochodu współdzielonego w całej aglomeracji – powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni. - Szczególnie, że wypracowane przez nas rozwiązanie w naszej ocenie jest najlepsze dla wszystkich samorządów. Ostateczne decyzje jeszcze nie zapadały, czekamy teraz na opinię pozostałych miast, ale w perspektywie kilku najbliższych tygodni poinformuję Państwa o wszystkich szczegółach – dodał.

Idea współdzielonego samochodu wynika z aktualnych potrzeb współczesnych mieszkańców dużych aglomeracji, którzy wypożyczają samochód do przemieszczania się w określonym kierunku. Nie chcą kupować samochodu i ponosić kosztów związanych z jego utrzymaniem przez cały rok. Wypożyczają środek lokomocji i kiedy dojadą na miejsce mogą go pozostawić dla kolejnych użytkowników. Taka forma podróżowania wpływa na ograniczenie ruchu w miastach i zmniejszenie zatłoczenia na drogach. Z doświadczeń miast europejskich, w których wdrożono usługę wynika, że jeden samochód car-sharingowy zastępuje od 4 do 10 samochodów prywatnych.